Rwa kulszowa

rwaUKLADNERWOWY 150x150 1Rwa kulszowa jest to zespół objawów wynikających z ucisku na nerwu rdzeniowego L4, L5 lub S1 tworzący nerw kulszowy lub na przebiegu samego nerwu kulszowego. Może posiadać wiele przyczyn, objawia się  silnym, ostrym i przeszywającym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym wzdłuż kończyny dolnej.

Rwa kulszowa – diagnostyka i leczenie

Dolegliwości, jakich przysparza rwa kulszowa częściej występują przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych.Ostry, silny, przeszywający ból może wystąpić nagle po uniesieniu ciężaru, nagłym ruchu, przewróceniu czy podczas uprawiania sportu. Ból rozpoczyna się zwykle w okolicy lędźwiowej i promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego przez pośladek w kierunku uda  czasem aż do stopy.

Bóle mogą przejawiać się w silnych atakach, uniemożliwiających choremu nawet obracanie się w łóżku. Każdy ruch może być  bolesny. Ból wyzwala się lub nasila przez kaszel, napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej nogi , zgięcie  tułowia w bok a szczególnie do przodu. Chodząc chorzy oszczędzają bolącą kończynę, utrzymując ją w zgięciu i unikają opierania się na pięcie przez co obciążają drugą nogę. Ruchy wykonują powoli, bardzo ostrożnie.

Występują objawy uszkodzenia korzeni nerwowych: osłabienie czucia oraz osłabienie siły mięśni podudzia i stopy. W długim czasie niekiedy dołącza się zanik i zwiotczenie mięśni podudzia. Częstość nawrotów i czas trwania dolegliwości są bardzo różne i zależą w znacznym stopniu od przyczyn zespołu.

63

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Rozpoznanie rwy kulszowej – diagnostyka

W rozpoznaniu rwy kulszowej przeprowadza się badanie neurologiczne oraz badanie radiologiczne kręgosłupa, które zwykle wykazuje obecność zmian zwyrodnieniowych.

Większość 90% przypadków opisywanych dolegliwości bólowych leczy się zachowawczo. Leczenie zachowawcze rwy kulszowej w ostrym okresie choroby polega na początku NA  ODPOCZYNKU, A NIE WIELOGODZINNYM SIEDZENIU PRZY KOMPUTERZE W PRACY CZY DŹWIGANIU !!!

Pierwszą zalecaną czynnością powinno być położenie się do łóżka – bardziej wskazane jest położenie się na twardym podłożu nogi powinny być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych pod katem 90 stopni jest to tzw. pozycja obarczająca. Następnie należy umówić się na terapie manualną do chiropraktyka. Można też udać się do lekarza neurologa czy ortopedy aby zdiagnozować stopień choroby dostać zwolnienie chorobowe tzw. L4 czy skierowanie na Rtg czy rezonans magnetyczny.

Podaje się ponadto leki przeciwbólowe w stanie bardzo ostrym  i przeciwzapalne oraz witaminy minerały NATURALNE a nie tak popularna w aptekach syntetyki mające małą wchłanialność nie działające wystarczająco. Nasz organizm potrzebuje dziennie 90 składników odżywczych, których powinno dostarczać  mu zdrowe pożywienie jest to 60 minerałów, 16 witamin, 12 aminokwasów i 3 podstawowe tłuszcze dłuższy niedobór któregoś z tych składników prowadzi do różnego typu chorób !!!

W celu wyleczenia schorzeń i bólu kręgosłupa, rwy kulszowej przyspieszenia regeneracji “odbudowania dysków” krążków kręgowych  powinniśmy  dostarczyć  do organizmu naturalne wchłanialne suplementy naturalne. Działają one : przeciwbólowo, przeciwzapalnie, znieczulająco, odkwaszająco, obniżają ph, zmniejszają poziom toksyn, odczucia bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, regenerują tkankę uszkodzonego “dysku” krążka kręgowego i kręgów – dostarczają organizmowi “budulca” i naturalnych  substancji wzmacniającychcox

W przypadku rwy kulszowej należy ograniczyć do minimum zwolnić ruchy tułowia, kręgosłup powinien być unieruchomiony np. przez gorset lędźwiowy a do przemieszczania nalezy używać kijów do NORDIC WALKING / TREKKINGOWE lub laski jeżeli ból jest bardzo silny, wówczas  podąć lek przeciwbólowy.

NASTĘPNIE NALEŻY JAK NAJSZYBCIEJ UDAĆ SIĘ DO CHIROPRAKTYKA I ROZPOCZĄĆ TERAPIE MANUALNĄ MAJĄCĄ NA CELU UWOLNIENIE ZABLOKOWANYCH ODCINKÓW STAWÓW KRĘGOSŁUPA – PODWICHNIĘĆ USTAWIENIE SYMETRII MIEDNICY I ROZSZERZENIE PRZESTRZENI – KRĄŻKÓW KRĘGOWYCH KRĘGOSŁUPA UCISKAJĄCYCH NA NERW RDZENIOWY – L4, L5 LUB S1  POWODUJĄCY RWE KULSZOWĄ ORAZ ROZLUŹNIENIE TKANEK POWIĘZIOWYCH I POZBYCIE SIĘ OBJAWÓW BÓLU.    https://www.chiropraktyka-poznan.pl/chiropratyka-metoda-james-cox-8/

M2 300x243 1

Należy pamiętać o fakcie, że podwichnięcia kręgów kręgosłupa powodują powstanie lawiny procesów kompensacyjnych, których znormalizowanie czy też usunięcie należy do kompetencji chiropraktyka. Poza tym zaburzenie równowagi kręgosłupa powoduje podrażnienie korzeni nerwowych, które przechodzą przez kanały międzykręgowe. Podrażnienie tych korzeni zaburza prawidłową funkcję nerwu i oddziałuje na stan zdrowia człowieka. Ważne jest, zatem, dla optymalnego stanu zdrowia, zrównoważyć narząd ruchu, tak, aby nie występowały w nim szkodliwe dla zdrowia podrażnienia nerwów.

Równoważenie narządu ruchu, chiropraktyk zaczyna od równoważenia zespołu biodrowo-krzyżowego, a składa się na nie cykl kontrolowanych kołysań i ruchów rotacyjnych miednicy. Po odrestaurowaniu symetrii miednicy, którą uważa się za podstawę kręgosłupa , chiropraktyk rozpoczyna równoważenie kręgosłupa. Pracę na kręgach kręgosłupa, chiropraktyk wykonuje opuszkami palców z wykorzystaniem techniki tzw. odruchowego impulsu regulacyjnego. Końcowym etapem zabiegu chiropraktycznego jest usprawnienie stawów kończyn górnych i dolnych,  oraz uwolnienie restrykcji tkanki miękkiej narządu ruchu, które zmniejszają jego sprawność.

IMG 0495 lt 1IMG 0448 lt 1

                                                                                                                                                                                                                                                       

 Następnie pacjent rozciągany jest na specjalistycznym łóżku metody DR.Cox .Wolno i delikatnie powiększa się przestrzeń międzykręgową kręgosłupa na specjalistycznym łóżku, znajdujacym się na wyposażeniu mojego gabinetu. Takie powiększanie skutkuje zmianami ciśnienia w strukturze „wypadniętego dysku”. Zasysanie przepukliny powoduje, iż przestaje ona naciskać na korzeń nerwowy, dzięki czemu pacjent odczuwa wyraźną poprawę codziennego funkcjonowania oraz pozbycie się bólu.

Umożliwia to więc całkowitą regenerację i powrót do sprawności oraz zdrowia. Konsekwencją czego jest zmniejszenie a później ustąpienie bólu kręgosłupa rwy kulszowej lub barkowej eliminując przyczynę powstawania tego bólu porażenia-nacisk na nerw oraz powrót do zdrowia !!!

Efektem zabiegu jest zmniejszenie, bądź też ustąpienie dolegliwości spowodowanych zaburzeniami równowagi narządu ruchu oraz polepszone samopoczucie pacjenta, również w przypadku problemów z rwą kulszową.

Chiropraktyka  ma nie tylko zastosowanie do usuwania dolegliwości bólowych narządu ruchu, ale zajmuje szczególne miejsce w profilaktyce zdrowotnej w związku z jej całościowym  holistycznym charakterem.

Chiropraktyka ze względu na jej delikatność i zastosowanie wyłącznie miękkich technik pracy na aparacie ruchu jest szczególnie doceniana przez dzieci i osoby w podeszłym wieku. Chiropraktyka ta, ze względu na jej charakter, nie powoduje żadnych powikłań neurologicznych.

IMG 0590 lt 300x200 1

NA OGÓŁ PO KILKU DNIACH LECZENIA OSTRE DOLEGLIWOŚCI  BÓLOWE MIJAJĄ I WTEDY NALEŻY ROZPOCZĄĆ ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE KRĘGOSŁUP, KTÓRYCH CELEM JEST UNIKNIĘCIE PONOWNYM ATAKOM RWY KULSZOWEJ. W PÓŹNIEJSZYM OKRESIE ZALECA SIĘ UKŁAD REGULARNYCH ĆWICZEŃ WZMACNIAJĄCYCH MIĘŚNIE  PRZYKRĘGOSŁUPOWE ORAZ MIĘŚNIE BRZUCHA.

Możemy stosować maści lub żele o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczającym mięśnie maści, żele i kremy na krótko złagodzą ból, ale na pewno nie zastąpią ,leczenia specjalistycznego przez TERAPEUTĘ MANUALNEGO

Ulgę w dolegliwościach mogą ci przynieść również ciepłe kąpiele w drożdżach piekarniczych lub okłady. Drożdże Zawierają witaminy B, D, H cynk, fosfor,  chrom, selen, magnez,żelazo, selen i potas. Działają regeneracyjnie przeciwbólowo tonizacyjnie. Ciepłe kompresy, termofor, butelka z gorącą wodą działają rozkurczająco i rozluźniająco. Bolące miejsca można rozgrzać za pomocą poduszki elektrycznej lub masażu danej okolicy ciała szczególnie jeżeli zabieg jest połączony z wcieraniem maści rozgrzewającej lub przeciwzapalnej

Zimne okłady pomagają zadziej najczęściej w po ciężkim uszkodzeniu korzeni nerwowych i wieloletniej chorobie. Chłód powoduje skurczenie się naczyń krwionośnych, łagodzi obrzęki, dzięki czemu mniej odczuwamy ból.

 

NIE NADUŻYWAJ ŚRODKÓW DZIAŁAJĄCYCH TYLKO PRZECIWBÓLOWO, GDYŻ MOGĄ USZKODZIĆ ŻOŁĄDEK, WĄTROBĘ I NERKI ,LEKI TO TRUCIZNA DLA ORGANIZMU  UŚMIERZAJĄ BÓL, ALE NIE LECZĄ CHOROBY!!!

LECZENIE DOLEGLIWOŚCI KORZENIOWYCH KRĘGOSŁUPA CZĘSTO TRWA BARDZO DŁUGO I CIĄGNIE SIĘ MIESIĄCAMI CZY LATAMI GDY BAGATELIZUJEMY POCZĄTKOWE DELIKATNE OBJAWY I  ROZPOCZYNAMY TERAPIE ZBYT PÓŹNO.

OBJAWY MOGĄ ZNIKNĄĆ Z DNIA NA DZIEŃ GDY SZYBKO ROZPOCZYNAMY TERAPIE I ZASTOSUJEMY SIĘ DO RAD TERAPEUTY CHIROPRAKTYKA .DLATEGO TEŻ UZBRÓJ SIĘ W CIERPLIWOŚĆ PODCZAS LECZENIA I NIE ZANIEDBUJ TERAPII MANUALNEJ A PÓZNIEJ ĆWICZEŃ KRĘGOSŁUPA CZY SUPLEMENTACJI .

NIE ODKŁADAJ LECZENIA CHIROPRAKTYCZNEGO I ZABIEGÓW NA PÓŹNIEJ .WYŁĄCZAJĄC BÓL LEKAMI, GDYŻ CHOROBA MOŻE STAĆ SIĘ PRZEWLEKŁA A NAWET DOPROWADZIĆ DO OPERACJI KRĘGOSŁUPA !!!

CHIROPRAKTYCY POLSCY

POLECAM  i ZAPRASZAM

Przemysław Rybczyński

Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corleya
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich
TRZY DIAMENTY – GABINET  TERAPII NATURALNYCH CHIROPRAKTYKI KRĘGOSŁUPA
UL.NAGIETKOWA 33 POZNAŃ
tel.606998116

http://www.rwakulszowa-poznan.pl
http://www.masaz-kregoslupa-poznan.pl/blog/referencje/

 

Podobne artykuły