Chiropraktyka - skuteczna terapia bólu kręgosłupa

Terapie powięziowe bólu - tkanek miękkich

Bardzo często w swojej praktyce spotykam dysfunkcje tkanek miękkich czyli urazy i przeciążenia tkanek mięśni, ścięgien, więzadeł oraz taśm powięziowych.

Terapia takich struktur to zbiór różnych technik, dzięki którym  uzyskujemy ich rozluźnienie i powrót do fizjologicznego prawidłowego ustawienia - napięcia.

Zastosowanie terapii tkanek miękkich i punktów spustowych bólu

  • bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
  • ograniczenia ruchomości stawów kręgosłupa
  • różnego pochodzenia bóle tkanek przyspieszona regeneracja  poprawa mobilności i mięśni i powięzi
  • likwidacja punktów spustowych bólu,
  • zwiększenie elastyczności tkanek,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego ,
  • różnego rodzaju pozostałości po urazach wypadkach złamaniach
  • w wadach postawy – skrzywieniach - skoliozach.

ROLFING  

To metodą pracy z ciałem tkankami miękkimi ten system terapeutyczny został rozwinięty przez dr Idę Rolf w latach 20. XX wieku,

  • Ida Rolf odkryła, że nasze ciało jest powiązanym systemem tkanek, a nie układem oddzielnych części. Ta sieć tkanek otacza i wspiera mięśnie, kości, nerwy i organy. Zauważyła też, że nasz organizm jest silnie związany z polem grawitacyjnym ziemi. Przerwanie tej więzi przyczynia się do dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego.
  • Rolfing opiera się na pracy z siecią wewnętrznych elementów ciała, dąży do rozluźnienia, reorganizowania równowagi całego organizmu, sylwetki ograniczenia napięcia i pozbycia się bólu .

Terapeuta stosuje techniki manualne, które mają formę miejscowych ucisków, ruchów rozciągających i pobudzających tkanki.  Wykonywany przy użyciu dłoni, palców, przedramion i łokci.

Masaż tkanek głębokich

  • Jest formą terapii skupiającą się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w układach tkanek powoduje zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób.
  • Chroniczne napięcie mięśniowe oraz urazy mogą prowadzić do sklejania się poszczególnych warstw powięzi, mięśni oraz więzadeł pierwotnie stanowiących autonomiczne struktury.
  • Sklejenia mogą prowadzić do zaburzenia miejscowego krążenia, bólu, stanów zapalnych oraz zmiany lokalnej i globalnej mechaniki ciała.
  • Celem działania jest przełamywanie barier – „uwalnianie powięziowo-mięśniowe”  przez co przywrócenie naturalnej ruchomości i pozbycie się bólu.

Terapia punktów spustowych - mobilizacja tkanek miękkich i punktów spustowych bólu

  • Punkt spustowy to wrażliwe miejsce w obrębie tkanek, umiejscowione w mięśniach lub na przebiegu ich ścięgien lub powięzi. Często jest bolesne pod wpływem ucisku i powoduje napięcie . Nie ma jasnej definicji określającej charakter i przyczyny ich powstawania.
  • Występowanie punktów spustowych zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, ogranicza elastyczność tkanek, wywołuje ból, może być przyczyną przeciążeń mechanicznych. Wyróżnia się punkty spustowe oraz punkty wrażliwe - wszystkie traktujemy jako punkty terapeutyczne tzn. takie na które możemy oddziaływać obniżając ich pobudliwość promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.
  • Zespół bólu mięśniowo-powięziowego charakteryzuje się występowaniem wielu objawów, często mylony jest z innymi schorzeniami, których przyczyną jest obecność mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.
  • Punkty te określane są jako nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie mięśnia szkieletowego wykazujące zwiększone napięcie wyczuwalne palpacyjnie. Są one bolesne przy nacisku i bywają przyczyną charakterystycznego bólu promieniującego, tkliwości uciskowej a nawet objawów ze strony autonomicznego układu nerwowego.
  • Zespołowi temu towarzyszy wiele objawów, takich jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni, szczególnie po długich okresach unieruchomienia (na przykład rano po przebudzeniu), czy osłabienie siły mięśniowej.
  • Aktywne punkty spustowe mogą przyczyniać się do powstawania punktów utajonych, które nie są źródłem odczuwania dolegliwości bólowych lecz wpływają na ograniczenie ruchu w stawach i postawę ciała.
  • Niektórzy z autorów zauważają, że przewlekły ból, o często niewyjaśnionym pochodzeniu, może być spowodowany zaburzeniami emocjonalnymi. Jednakże zaburzenia te są raczej konsekwencją przewlekłego bólu niż jego przyczyną.
  • Likwidując te punkty podrażnienia doprowadza się do znacznego zmniejszenie napięcia tkankowego w danym obszarze zaburzenie.
  • Rozluźnioną tkankę należy na końcu doprowadzić do prawidłowej długości poprzez techniki wcześniej wymienione.
  • Techniki lecznicze stosowane w obniżaniu pobudliwości tych punktów to ucisk, delikatny dotyk, głębokie głaskanie, rozciąganie, pozycyjne rozluźnianie, masaż tkanek głębokich.

Klawiterapia

Jakie są głównie założenia klawiterapii?

Klawiterapia to metoda leczenia polegająca na wzbudzaniu przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk, który wywołuje specjalne narzędzie – klawik. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej lub drewnianych jednorazowych patyczków . Ostrość klawika jest na tyle duża, żeby wywołać impuls nerwowy, ale nie naruszyć struktury skóry.

U podstaw klawiterapii leżą założenia zbliżone do refleksoterapii i akupunktury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej w organizmie człowieka znajdują się specyficzne punkty energetyczne, których pobudzenie wpływa na pracę poszczególnych organów.

W moim gabinecie polecam klawiterapie do likwidacji silnego bólu i zmniejszenia stanów zapalnych w terapii bólu kręgosłupa, stawów, rwie kulszowej i przepuklinach miedzykręgowych.

Bańki chińskie akupresura i masaż

 Zabieg polega na wytworzeniu podciśnienia w bańce, wtedy skóra zasysana jest do jej wnętrza. Na ciele tworzy się maleńka wybroczyna, gdyż z naczyń włosowatych wydostaje się niewielka ilość krwinek. Gdy znajdą się poza naczyniami, organizm traktuje je jako ciało obce i mobilizuje się do walki z nimi. Produkuje więcej ciał odpornościowych, a wtedy skuteczniej zwalcza wszelkie infekcje. Bańki odciągają również krew z tkanek objętych stanem zapalnym.

Poprawia się wówczas ukrwienie i automatycznie metabolizm, rozluźniają się mięśnie, zmniejsza obrzęk i ból. Bańki mają wpływ praktycznie na cały organizm, rozszerzają naczynia krwionośne, usprawniają krążenie krwi i limfy, uelastyczniają skórę, przyspieszają usuwanie toksyn, gdyż nasilają wydzielanie potu. Silnie stymulują również układ nerwowy, oddziałując bezpośrednio na włókna nerwowe..

Są jak naturalny antybiotyk, tyle, że nie powodują skutków ubocznych. Niezastąpione w leczeniu ostrych przewlekłych infekcji, napięć mięśniowych, chorób reumatycznych, stawów , bólów kręgosłupa , w rwie kulszowej ,skoliozach.W gabinecie stosuje bańki plastikowe ustawiane miejscowo - ciśnieniowe i gumowe do nacisku, masażu tkanek .

 

Wykorzystano artykuły:

  • "Możliwości zastosowania różnych technik terapii manualnej w leczeniu zespołów bólowych" pięty. lek. med. Piotr Godek
  • „Neurofizjologiczne aspekty bólu mięśniowo-powięziowego Marcin Wytrążek, Juliusz Huber, Aleksandra Zag Łoba-Kaszuba, Aleksandra Kulczyk, Joanna Lipiec